ETKİNLİKLER

Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi’nin Tanıtımı Yapıldı

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları (BEKAM), “Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Proje”nin tanıtım için bir toplantısı düzenledi.

25 Aralık Çarşamba günü BEKAM Toplantı Salonunda yapılan tanıtım toplantına; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu, Türkiye’den ve Suriye’den STK temsilcileri, aktivistler, kanaat önderleri, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi” ile ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Suriyelilerin bir araya geleceği bir mekanizma oluşturularak sorunlarına çözümler üretilecek.

Tanıtım toplantısında bir selamlama konuşması yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir şunları söyledi; “Bizler Suriye krizinin başından beri Suriye’de yaşayan tüm tarafları bir araya getirerek kültürel çalışmalar, müzakere toplantıları, basına dair çalışmalar, kitap tercümeleri gerçekleştirdik. Gazetemizde, radyomuzda hep Suriye’nin kültürel çeşitliliğini yansıttık ve gözettik. Sahada yürüttüğümüz çalışmalarda karşılaştığımız en önemli zenginlik bu kültürel zenginlik oldu. Çok dilli, çok kültürlü, çok dinli bir coğrafyayı daha yakından tanışma fırsatımız oldu. Sivil İletişim ve Koordinasyon Projesindeki amacımız da dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış olan Suriyelileri yaşadıkları mekânlarda bir araya getirip kendi sorunlarını, kendi dilleri ile konuşarak tespitlerde bulunmak, ortaya çıkan sonuçları da gerek Türkiye’deki yetililere gerekse dünyada çalışan Birleşmiş Milletlere ulaştırmak. Halep’te, Lübnan’da, Kudüs’te barış olmadan Paris’te, Londra’da, Moskova’da barış olmayacağına biz bu süreçte şahit olduk. Buralarda yaşayan halkların birbirine saygı duyarak sorunlarını konuşmasından geçtiğine inanıyoruz. Bunun için hiçbir batı başkentine gerek kalmadan kendi sorunlarımızı Gaziantep’te, İstanbul’da, Şam’da,  Halep’te konuşabildiğimiz zaman yeniden buralarda özgürlük ve adalet hâkim olacak. Onun için bu toplantıların gerek ülkemizde, gerek Suriye’nin içinde gerekse de dünyada Suriyelilerin yaşadığı her yerde gerçekleştirerek yeniden diyalog kaplarını açıp gönüllerden bu coğrafyaya köprüler kurmak için bu projeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Amacımız sizlerin desteği ve sahiplenmesiyle dünyanın her yerinde hala vicdanı nasırlaşmamış her kadını, her erkeği, her insanı, dünyada yaşanılan bu soykırıma kaşı vicdanlı olmaya, duyarlı olmaya ve insanlığı yeniden uyandırmak için bu toplantıları gerçekleştireceğiz. Katılımınız için şimdiden teşekkür ederim” dedi.

BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu da proje ile ilgili bilgilendirme yaptı. Eminoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bülbülzade Vakfı, BEKAM, Minberşam Derneği gibi kuruluşlarımızla uzun zamandan beri Suriye konusunu işleyen birçok çalışma yürütüyoruz. BEKAM, Bülbülzade Vakfı çatısı altında özelde Suriye konusunu işleyen ve yaklaşık 8 yıldan beri de uyum stratejileri çalışan bir düşünce kuruluşudur. Yapmış olduğumuz bu proje İçişleri Bakanlığının desteği ile ortaya çıkmış ve bu destekle sürdürülebilir bir proje olarak masamızda durmaktadır. Projemizin içeriğinde Suriye’den göç etmek zorunda kalıp ülkemize yerleşen, ülkemizde özellikle Suriyelilerin yoğun olduğu Gaziantep, İstanbul ve Ankara illerinde bu projenin ilk toplantıları bu illerde olacak. Bir toplantımız da Berlin’de yapılacak. Daha sonra bu toplantı trafikleri bu şekilde devam edecek. Daha sonra bu toplantılar farklı ülkelerde ve farklı şehirlerde devam edecek. Her toplantımızın ana gündem maddesi Türkiye’de Suriyelilerle ilgili politikalara önerilerde bulunmak, benzer konularda çalışma yapan Türkiyeli ve Suriyeli STK’ları bir araya getirerek ortak projeler geliştirmelerini sağlamaktır. Ana gündem maddesi olarak belirlediğimiz Suriyelilerin kendi konularını konuşarak hükümete politika önerilerinde bulunması ve bu önerilen politikalar için gerekli girişimlerde ve çalışmalarda bulunmak geçiyor. Bizim kurumsal anlayışımızda şu var; bir konunun muhatapları bir masa etrafında toplanıp o konuyu çalışmazlarsa o konuyla ilgili bir sonuç elde etmek mümkün değildir. Onun için Suriyelilerin kendi sorunlarına çözüm üretip bunu da karar alıcı mekanizmalara sunabilmeleri için bir imkân oluşturmak istiyoruz. Yapılan bütün toplantılarda ortaya konan fikirler bir rapora dönüştürülecek, cumhurbaşkanlığına, içişleri bakanlığına bu konuyla ilgilenen kamu bürokrasisine ve sivil toplum örgütlerine dağıtılacak. Sivil iletişim platformu adı altında bir web sitesi oluşturulacak, bu toplantıya katılan kişilerin kayıt olabileceği, paylaşım yapabileceği, dünyanın çeşitli yerlerinde dağılmış Suriyeli gazeteciler, akademisyenler, sivil toplum yöneticileri, aktivistler açacağımız bu web portalı üzerinden birbirleri ile proje paylaşımında bulunabilecekler. Özgür bir Suriye’nin kurulması için mücadele eden bütün tarafları hangi soydan, hangi ırktan, hangi dinden olduğuna bakmadan toplantılara davet edeceğiz. Bu projeye hepinizin çok ciddi katkıları olacağına inanıyoruz” dedi.

Bilgilendirmenin ardından toplantıya katılan STK temsilcileri ve kanaat önderleri proje ile ilgili görüş ve önerilerini beyan ettiler. Tanıtım toplantısı soru cevap kısmının ardından sona erdi.