“Dijital Dönüşüm Kavram Seti”

“Dijital Dönüşüm Kavram Seti”

BEKAM Akademi seminerlerinin 4.sü Refar Enstitü Başkanı Ali Özcan’ın “Dijital Dönüşüm Kavram Seti” konu başlığıyla 12 Kasım Cumartesi BEKAM’da gerçekleştirildi.

BEKAM, "DİJİTAL OKURYAZARLIK VE DÖNÜŞÜM BECERİLERİ" başlığı ile 8 haftalık bir program düzenleyerek alanında uzman araştırmacıları ve konuya ilgi duyan katılımcıları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu hafta gerçekleştirilen seminerde Özcan, “Terim, Latinceden gelen bir kavramdır. Terminos denilen sınır tanrısına verilen isimdir. Sınırlarınızı belirliyorsunuz ve bir çerçeveye koyuyorsunuz. Aslında kavramda böyle. İnsan zihni, zannedilenin aksine sınırlar olmadan düşünülemez. Yaratıcılık, tahayyül dediğimiz şeylere sınırlarınız varsa sahip olabilirsiniz. Sınırlarınız yoksa asla bir şeyi geliştiremezsiniz, düşünemezsiniz ve kuşatamazsınız. Dolayısıyla problem sınırlar değil sınırları nasıl oluşturulduğu meselesidir.

Bazı kavramlar örgütleyici ve yapılandırıcı kavram olabiliyor mesela modernleşme gibi… 19. ve 20. yy.’a baktığımızda bütün kavram dünyamız, yaklaşımlarımız modernleşme kavramı içinde gerçekleştirilmiş ve bütün hikâye bunun etrafında dönmüştür.  Dijital Dönüşüm Kavramı Seti konu başlığımızda da esas vurgu yapmak istediğimiz yer; biz başka levele geçiyoruz, düşünce ve kavram altyapımız aslında modern dünyadaki kavram altyapısıdır. Dijital dönüşüm diye ortada dolaşan, en büyük hasara yol açan mesele şudur: Fiziki varlıkları internete, elektronik ortama taşımayı dijitalleşme zannediyoruz. Dijitalleşme böyle bir şey değil bu yüzden başarılı olamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Seminer, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

BEKAM'DAN HABERLER

İŞ BİRLİKLERİMİZ